Studium przypadku nr 2
Nadzór nad realizacją projektów informatycznych.
Charakterystyka firmy
Firma zajmująca się sprzedażą i dystrybucją produktów FMCG.
Wyzwania
Firma posiada system ERP, który będzie rozbudowany w oparciu o rozwiązania komplementarne typu low-code/no-code. Budowane rozwiązanie będzie tworzone od podstaw. Głównym celem procesu rozwoju SI jest zbudowanie procesu wytwarzania oprogramowania głównie w oparciu o kompetencje i wiedzę działów biznesowych tj. finanse i logistyka a nie w oparciu o dział IT.
Ogólna koncepcja tworzenia oprogramowania w oparciu o platformę Low-Code/No-Code.
- Identyfikacja problemu biznesowego.
- Definicja wymagań funkcjonalnych aplikacji, która rozwiązałaby problem biznesowy.
- Kastomizacja oprogramowania w oparciu o platformę Low-Code/No-Code.
- Przeprowadzenia testów akceptacyjnych oraz regulacji systemu.
- Transfer wiedzy do końcowych użytkowników dot. funkcjonalności aplikacji.
- Uruchomienie.
- Asysta powdrożeniowa.
Wyzwaniem był nadzór na realizacją projektu w szczególności w zakresie definicji wymagań funkcjonalnych oraz organizacji projektu siłami „nie informatycznymi.
Rozwiązanie
Klient zdecydował się na usługi związane z nadzorem nad realizacją usług dostawcy oprogramowania ponieważ jest to pierwszy projekt na platformie low-code/ no-code. W tego typu projektach dział biznesowy jest zarówno właścicielem tworzonej aplikacji oraz jej autorem. W takim przypadku zaangażowanie działu IT sprowadza się do zbudowania bezpiecznego środowiska platformy low-code/no-code oraz wsparcia przy integracji z systemem ERP.
Całość prac związanych z zebranie wymagań funkcjonalnych wobec aplikacji, kastomizacji oprogramowania, przeprowadzenie testów akceptacyjnych oraz regulacji systemu był wykonywana przez działy biznesowe.